Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Co to jest kocioł elektrodowy i do czego służy?
Kocioł elektrodowy to nowoczesne, ekologiczne i zeroemisyjne urządzenie, które służy zarówno na potrzeby centralnego ogrzewania jak i produkcji ciepłej wody użytkowej (tzw. CO + CWU). Można go stosować zamiast innych popularnych rozwiązań (np. zamiast kotła na ekogroszek, kotła gazowego, kotła na pellet czy jakiegokolwiek innego „pieca”).
Na jakiej zasadzie działa kocioł elektrodowy?
Kocioł elektrodowy podczas pracy wykorzystuje zjawisko fizyczne o nazwie elektroliza. Zamienia on energię elektryczną na energię cieplną. Następnie ciepło magazynowane jest w zasobniku (buforze), z którego to jest odprowadzane na instalację wewnątrz budynku.
Co wyróżnia kocioł elektrodowy na tle innych systemów grzewczych?
Przede wszystkim prostota konstrukcji. Urządzenie nie posiada żadnych ruchomych części. Brak tutaj wirników, sprężarek, kompresorów, przekładni ślimakowych, zaworów, palników itp. rozwiązań. Dodatkowo urządzenie nie jest wrażliwe na temperaturę zewnętrzną. Oznacza to, że zarówno przy +5oC jak i -30 oC urządzenie posiada tą samą sprawność (liniową) sięgającą blisko 100% (z 1kW pobranej energii elektrycznej kocioł KE23 wytwarza 0,99kW energii cieplnej). Kolejnym ważnym aspektem jest brak hałasu. Kocioł nie emituje praktycznie żadnych dźwięków. Należy podkreślić również fakt, że kotły ecohouse są ekologiczne i zeroemisyjne.
Jaka jest trwałość kotła elektrodowego z serii ecohouse?
Producent Blue Install na każde urządzenie udziela 10-cio letniej gwarancji na główny zespół grzewczy z możliwością przedłużenia do 15 lat. Trwałość rozwiązania technologicznego zastosowanego w kotle została określona przez Politechnikę Śląską na poziomie nawet 40-stu lat.
Dlaczego miałbym wybrać kocioł ecohouse i czym różni się on od innych kotłów elektrodowych?
Przede wszystkim konstrukcją. Zespół grzewczy kotła ecohouse został opracowany przez firmę Blue Install, z wykorzystaniem materiałów renomowanych producentów. Posiada on wydajniejszy układ grzewczy (potwierdzone badaniem efektywności energetycznej), co przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej. Wiele komponentów jest tworzonych na indywidualne zamówienie, niedostępnych w sprzedaży. Produkcja odbywa się z wykorzystaniem urządzeń CNC, gwarantując tym samym precyzję i powtarzalność wykonania. Projekt konsultowany był z Politechniką Śląską. Wiele rozwiązań chronionych jest wnioskami patentowymi. Urządzenia posiadają aprobaty szeregu badań (m.in. deklaracje CE, badania kompatybilności elektromagnetycznej EMC, badania efektywności energetycznej), które potwierdzają bezpieczeństwo i jakość wykonania.
Jako jedyni wykorzystujemy zaawansowane sterowniki, które umożliwiają podłączenie dodatkowego osprzętu instalacji (czujników, pomp, zaworów, zdalnego zarządzania przez smartfon) oraz integrację z automatyką domową – to wszystko w trosce o jak najniższe Państwa rachunki.
Producent Blue Install ma siedzibę w Polsce, posiada własną produkcję, dział badań i rozwoju, serwis i własnych instalatorów. Do tego wielu sprawdzonych, przeszkolonych dystrybutorów. Całość komponentów kotła zamknięta jest w nowoczesną, stylową obudowę zgodną z aktualnie obowiązującymi wzorcami projektowymi. Zależy nam, żeby nasze urządzenia nie tylko świetnie działały, ale i tak samo wyglądały, zapewniając komfort i spokój swoim użytkownikom.
Czy jest możliwość zastosowania kotła ecohouse wraz z innym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym?
Tak. Można połączyć kocioł ecohouse z dowolną ilością źródeł ciepła poprzez bufor. To on jest miejscem w instalacji, do którego może być podłączonych wiele źródeł ciepła.
Gdzie są produkowane kotły ecohouse?
Produkcja kotłów odbywa się w Polsce. Jest realizowana przez polską firmę, z wykorzystaniem materiałów pochodzących z UE. Nie ma zatem obaw o gwarancję jak i spełnianie wszelkich norm formalno-prawnych.
Jaki jest koszt ogrzewania przeciętnego budynku o powierzchni ok 150m2?
Jednoznacznie na to pytanie nie można odpowiedzieć. Koszt ogrzewania uzależniony jest od wielu czynników, m.in. kubatury budynku, ocieplenia, jakości stolarki okiennej, przenikalności cieplnej przegród budynku, preferencji dot. ustawionej temperatury wewnątrz pomieszczeń, ilości zużywanej ciepłej wody, ilości mieszkańców, czy nawet lokalizacji, w której mieści się budynek (strefa klimatyczna). Te wszystkie aspekty jak i wiele innych uwzględnia nasz kalkulator. Zachęcamy do kontaktu z naszymi dystrybutorami, którzy przygotują odpowiednie wyliczenia i dobiorą najlepsze rozwiązania (zarówno modelu kotła jak i wielkości zasobnika), do Państwa budynku. Nie mniej starając się szacunkowo określić koszt ogrzewania budynku referencyjnego, to w większości przypadków koszt ten jest porównywalny z rachunkami za gaz. Należy jednak podkreślić fakt, że każdy panel fotowoltaiczny obniża nam już ten rachunek, co w przypadku np. instalacji gazowej nie jest możliwe.
Czy kocioł ecohouse może działać z instalacją fotowoltaiki?
Zdecydowanie tak. To najlepsze połączenie, gdyż kotły ecohouse zużywają energię elektryczną zamieniając ją w energię cieplną. Jeśli zatem inwestor będzie miał „swój prąd” i dobrze dobraną wielkość instalacji PV, można wówczas w takim zestawieniu uzyskać budynek pasywny z kosztami ogrzewania wynoszącymi nawet 0zł.
Czy potrzebny jest komin w przypadku instalacji kotła elektrodowego?
Zdecydowanie nie. Kotły elektrodowe z linii ecohouse wymagają jedynie doprowadzenia zasilania trójfazowego i to wszystko. Inwestorowi odchodzi zatem szereg dodatkowych kosztów i zmartwień.
Czy kocioł podlega dofinansowaniu WFOŚ lub innego?
Tak. Kotły elektrodowe ecohouse spełniają szereg norm i jako urządzenie ekologiczne, zeroemisyjne, nie zużywające paliw stałych świetnie wpisują się w programy typu „Czyste Powietrze”, ulgi termomodernizacyjne czy gminne dofinansowania.
Czy kotły ecohouse wymagają dodatkowych zabezpieczeń elektrycznych?
Nie. Kotły nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń poza standardowymi. W zależności od mocy kotła istotny jest aspekt wielkości przyłącza elektrycznego, aby przydział mocy do budynku był wystarczający zarówno do funkcjonowania kotła elektrodowego jak i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w budynku.
Czy jest możliwość samodzielnego zainstalowania kotła ecohouse?
Tak. Jednakże kilka aspektów jest kluczowych do prawidłowego funkcjonowania kotła. W takim przypadku zachęcamy do udziału w szkoleniach instalatorskich, zakończonych uzyskaniem stosownego certyfikatu. Wymóg ten jest konieczny, aby zachować gwarancję.
Czy w układzie grzewczym z kotłem ecohouse medium grzewcze stanowi woda albo glikol?
Nie. Kocioł ecohouse podgrzewa dedykowany płyn grzewczy. Bardzo istotny jest aspekt przewodności płynu. Dlatego też jest on produkowany przez Blue Install wg określonego przepisu. Stosowanie nieodpowiedniego płynu może spowodować awarię i utratę gwarancji.
Czy płyn grzewczy ecohouse ma kontakt z grzejnikami lub instalacją podłogową?
Nie. W celu podniesienia bezpieczeństwa i odseparowania instalacji, płyn grzewczy krąży tylko pomiędzy kotłem a płaszczem i/lub wężownicą zasobnika (bufora). Dzięki temu nie ma obaw o potencjalne uszkodzenie instalacji grzewczej.
Czy urządzenia trzeba serwisować?
Aby zapewnić najwyższą sprawność kotła jak i tak długą gwarancję, wymagany jest coroczny serwis kotła. Podczas niego uprawnieni serwisanci przeprowadzają szereg procedur sprawdzających prawidłowe działanie kotła oraz wymieniają płyn grzewczy ecohouse w układzie.